ARAÇ SEÇİMİ

  –***-**–*-  EBAT-İÇ ÖLÇÜLER-YEDEK PARÇA-SERVİS-YAKIT  -*-**–***—

-Ebat dediğimiz şey aracın genel ölçüleri, aynı araçla hem şehirlerarası ve hem de şehir içi yol yapacaksanız mutlaka orta yolu bulmalısınız.*Şehiriçi trafiğinde manevra kolaylığı, park sorunu ve yüksekliğin sıkıntı olmaması başlıca ölçütlerimizdir.*Şehirlerarası yollarda seyir esnasındaki konfor,performans,yakıt gibi konular sizi memnun etmelidir.

-İç ölçüler*Araçta yapılacak imalatlarda ve donanım yerleşiminde iç ölçülerin uygunluğu bir artı olgudur. *Aracın tabandan tavana yükselen yan duvarlarının yukarı doğru çıkarken ergonomi amaçlı daralmasının size sıkıntı vermemesi gerekmektedir.. Araç imalatında içerideki handikaplarımız: Arka teker davlumbazları(tekerleklerin kabin içi çıkıntıları),kayar kapı, arka kapılardır. Tavan havalandırmaları, tavana döşenecek güneş panelleri, araç yan duvarlarına açılacak pencereler tamamıyla iç konforun oluşması doğrultusunda yapılacak imalatlardır ve minimal evimizin asıl ev kalitesine ulaşması amaçlanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında araç seçiminde ölçülerin önemi ortaya çıkmaktadır..

-Yedek parça*Bu konuya şu şekilde yaklaşmak gerekir diye düşünüyorum: Bir kere seçtiğiniz aracın yedek parçasının bol ,uygun fiyatlı ve kaliteli olması öngörülür. Daha sonrasındaki konu ise yaşadığınız ülke olsun yurt dışı seyahatleri olsun her bölgede bu yedek parçaya kolay ulaşmamız gerekliğidir. Son olarak gerek hayati önemi olan parçalar gerekse aksesuar amaçlı kaporta aksamı dediğimiz bu yedek parçaların fiyat performansının dengeli olması aradığımız şartlardandır. Aynı işi görecek olan araçta farklı isimdeki markaların size sunduğu bazı artılar olabilir mesela isim yapmış bir firmanın aracı daha sessiz ,daha süspansiyonel,daha lüks görünümlüdür ama ebatları, iç ölçüleri, yedek parça,servis,yakıt bakımından size eksiler getirecekse bir daha düşünmek ona göre karar vermek gerekir diye yorumluyoruz bu konuyu.

-Karavan olarak kullandığımız aracın marka modeli bakımından aşina ve orta sınıf olması bize şöyle bir avantaj sağlar:*Aracın yurt içinde ve yurtdışında çok sayıda merkezde servis imkanı ve  teknik eleman bulma kolaylığı olacaktır. Belki başlangıçta önemsenmeyen bu konu araç kullanımı esnasında olabilecek arızalarda çıkış yolunuzu kolayca bulmanız anlamına gelecektir. Yani karavan olarak kullandığınız aracın her yerde kolayca ulaşabileceğiniz bakım onarım merkezlerinin olması çok önemli bir artıdır..

-Yakıt*Evet sevgili karavan sever aracı yaptırmaktaki amacınız gezmek hoşça vakit geçirmek gidebileceğiniz en uzak noktaya ulaşabilmektir. Bu durumda ortaya çıkan şey binlerce kilometre yol yapmak ulaşabileceğiniz here yere tabiri caizse ‘gaz basmaktır’ ancak gaza basan ayağınızın bağlı olduğu merkez yakıt düşüncesi ile meşgul olur ise  işte o zaman ayak gaza giderken zorlanacak ve seyahat zevkten eğlenceden hoşça vakit geçirmekten ırayacak ve birazcık sıkıntılı bir hale dönecektir. Onun içindir ki karavanda yakıt performansı önemle ele alınmalıdır. **Burada bir yanlış anlaşılmaya mahal vermemek adına şunu dile getirmeliyim ;Karavan severler arasında yavaş yavaş yerleşmeye başlayan geyik muhabbetlerinin başında gelen ve herkesin kendi aracı ile ilgili yarattığı tevatürler vardır, az yakan,masrafsız,bir depo ile tarifi imkansız yollar giden düldül ler bu kavramların dışındadır.

-***Yukardaki tabloda çizdiğimiz araç gurubu anlaşılacağı üzere – P S A  – gurubudur yani*Ducato-13/15/17m3*Peugeot Boxer -13/15/17*Citroen Jumper -13/15 -Evet bu araçlar karavan imalatı için son derece güzel ölçülere ve şartlara sahiptir araçlardaki soldan sağa iç genişlik son derece yeterlidir – 4,05x 190 vs -(enine yatakta -1,90- seviyelerine ulaşılabilir )aracın tabandan tavana yükselen duvarı imalata son derece uygundur bu içi genişlik ve yükseliş bombesi diğer araçlarda maalesef 1,78m -1,82m bandında kalmakta ve karavan da iç yerleşim imalatında yeni yollar aramak yolunu açmaktadır.

-***Sonuç olarak yukarıda bir karavan inşa etmek için araç seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken konuları dile getirmeye çalıştım bu arada bu konuların alternatif önerileri mutlaka vardır ekonomik durumu müsait olan karavan severlerimiz Mercedes Sprinterin değişik modellerini,Wolkswagen Gurubunu,Ford,İveco gibi araçları beğenebilir savuna bilirler asla muhalefet edemem çünkü o düşünce o anlayışta kendi içinde haklıdır ve geçerli sebepleri vardır. Bu geçerli sebeplerin başında bu gurubun içerisinde bazı araçların arkadan itişli olması kimi zamanlarda  çok  büyük bir avantaj sağlamaktadır.

****Araç seçiminde sizlere açıklayıcı ve faydalı bilgiler vermeyi amaçladım. Bir sonraki yazımda üretim safhalarını ele alacağım, üretici olarak hiç çekinmeden imalatçı seçiminde de kriterleri sizlere sunacağım .

Sağlık sevgi dileklerimizle

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir